Με όρεξη και μεράκι, τα παιδιά Σταμάτης και Γιάννης Μαρίνης, αποκτούν νεες τεχνικές, παρακολουθώντας σεμινάρια σε Γαλλία και Ιταλία. Κι ενώ συνεχίζουν μεν δυναμικά στο κομμάτι της σοκολάτας, έχουν διακριθεί για το εξαιρετικό παγωτό τους, φτιαγμένο από πρωτογενή υλικά, ποιοτικές σοκολάτες κι αληθινά φρούτα. Με φετινή καινοτομία τα παγωτά καθαρής ετικέτας, vegan και παγωτά χωρίς ζάχαρη με αγαύη. Φτιαγμένα κι εξελιγμένα με μεράκι και βιολογικές μαρμελάδες, δικής τους κατασκευής.
Τα τελευταία χρόνια ανεβάζουν τη φήμη και το κύρος τους με απίθανες δημιουργίες ζαχαρόπαστας και ειδικές κατασκευές κομμένες στα μέτρα του κάθε πελάτη. Το 2019 ένας νέος κύκλος αρχίζει αφού έκλεισε οριστικά το παλιό κατάστημα και μεταφέρθηκε το εργαστήριο στο νέο κατάστημα σε νέες υπερσύχρονες εγκαταστάσεις, με νέα μηχανήματα και πληρώντας όλες τις τελευταίες υγειονομικές απαιτήσεις. Διανύοντας μια πορεία σχεδόν μισού αιώνα τα ζαχαροπλαστεία Μαρίνης βλέπουν πια με ένα πλατύ χαμόγελο το παρελθόν και ατενίζουν με αισιοδοξία το μέλλον... για να αφήσουν αυτήν τη βαριά κληρονομία στην τρίτη γενιά που έρχεται ολοταχώς!